Zapewnienie dużej rodzinie wszystkiego, co niezbędne do komfortowego życia, wiąże się z niemałymi wydatkami. Poszukując sposobów na oszczędności warto wykorzystać proste metody, o których na co dzień najczęściej zapominamy, a mogą przynieść zaskakujące rezultaty.

1. Zrób plan domowego budżetu
Najlepiej zacząć od podliczenia wydatków z poprzedniego miesiąca, by w ten sposób oszacować, ile wydajemy na rzeczy niezbędne, np. opłaty, a gdzie można poszukać oszczędności. Ważne by rzetelnie uwzględniać wszystko, na co wydaliśmy pieniądze – nawet niewielkie kwoty, które podliczone razem, mogą nas zaskoczyć.

2. Zaangażuj domowników w oszczędzanie
Jedna osoba, nawet jeśli stara się kontrolować rodzinny budżet, nie podoła misji oszczędzania. Konieczne jest zaangażowanie wszystkich domowników, którzy też powinni przyjrzeć się wydatkom i ocenić, z jakich punktów z listy mogliby zrezygnować.

3. Sporządzaj listy zakupów
Przed każdymi większymi zakupami zrób listę produktów, których brakuje w domu lub które będą potrzebne do przygotowywania posiłków. Ustalenie menu na dłuższy okres czasu i zaopatrzenie lodówki to sposób na oszczędności i niemarnowanie jedzenia.

4. Planuj wyjścia do sklepu
Sporządzenie listy zakupów powinno stać się nawykiem, warto także ustalić rytm wyjść do sklepów. Najkorzystniej zaopatrywać się w dużym centrum handlowym, ale taka wyprawa w trakcie weekendu może okazać się czasochłonna i sprawić, że ulegniemy nieplanowanym pokusom.

5. Wybieraj najlepsze oferty
Nawet sieci handlowe minimalnie różnią się cenami poszczególnych produktów. Warto wybrać ten sklep, który oferuje najlepsze ceny, a nie kierować się wyłącznie bliską lokalizacją. Sklepiki osiedlowe z pewnością okażą się najdroższe i na dłuższą metę zakupy w nich mogą okazać się bardzo niekorzystne cenowo.

6. Korzystaj z programów punktowych
Duże sieci handlowe często oferują stałym klientom programy lojalnościowe, w których nagrodą może być bon na zakupy lub prezent. Warto korzystać z takich okazji, szczególnie jeśli robimy duże, tygodniowe zakupy w jednym sklepie.

7. Szukaj nowych rozwiązań
O ile szybko przekonujemy się do zakupów w nowym miejscu, to nieco trudniej nam zrezygnować z operatora telefonii komórkowej czy dostawcy internetu. W takich miejscach też można szukać oszczędności testując nowe rozwiązania i porównując oferty.

Ubrania w korzystnych cenach kupisz w second-handzie Biga!