Każdy z nas lubi trafić na jakieś zakupowe okazje, zwłaszcza wyprzedaże czy też promocje i obniżki cen produktów. Wtedy kupujemy na ogół więcej niż potrzebujemy lub to czego kupić nie planowaliśmy. Ale obniżki cen towarów to nie jedyne chwyty sprzedawców, na jakie się łapiemy. Jak bronić się przed zrobieniem zbędnych zakupów?

Gratisy.

Tak zwane „Gratisy”, czyli wtedy gdy przy zakupie jakiegoś produktu otrzymujemy coś dodatkowo na przykład dodatkową małą próbkę innego produktu, lub drugi produkt za pół ceny itd. Jednak w rzeczywistości za taki „prezent” i tak musimy zapłacić (bo jest wliczony w cenę produktu, który kupujemy), albo okazuje się, że zakup towaru bez upominku jest znacznie bardziej opłacalny.

Wyższe ceny przed promocją

Sprzedawcy często podają nieprawdziwe ceny towarów, a nawet zdarza się tak, że oferują w promocji wyroby po cenie identycznej jak sprzed promocji. Warto być ostrożnym i dociekliwym w takich sytuacjach i dokładnie sprawdzać ceny w innych sklepach, żeby nie dać się wprowadzić w błąd.

Nieprawdziwe hasła promocyjne

Nieprawdziwe są często różne hasła reklamowe na przykład: „Nasze promocje są największe”, „Ostatnie dni wyprzedaży” itp. Natomiast często okazuje się, że tylko część towaru jest objęta promocją, albo to co się nazywa ostatnimi dniami wyprzedaży to wcale nie ostatnie dni. Lepiej więc się upewnić, czy aby nie przepłacamy

Niższa cena na półce, wyższa płacąc w kasie.

Niestety, często zdarzają się różnice w cenach podanych przy towarze z tymi zakodowanymi w kasie. Pamiętajmy, że w takich sytuacjach cena która została podana na półce lub na metce jest obowiązującą. Gdyby się okazało przy kasie, że trzeba zapłacić więcej, klient ma prawo kupić ten produkt po takiej cenie, jaka była podana na półce.

Telefon za kilka złotówkę.

Z takimi ofertami spotykamy się bardzo często, jednak na ogół jest tak, że to klient musi spłacić faktyczną cenę telefonu, która zostaje zawarta w abonamencie, zwykle podwyższonym. Dobrze być tego świadomym kupując telefon. Takich trików marketingowych i sprzedażowych jest dużo więcej, starajmy się więc kupować w sposób świadomy i przemyślany – dzięki temu uda nam się nieco ograniczyć zbędne wydatki.